Spływy kajakowe

Spływy kajakowe to wspaniała przygoda i rozrywka, ale także niemała porcja aktywnego wypoczynku. Zapraszamy Państwa na spływy kajakowe rzeką Wieprzą.


SpływyOrganizujemy spływy przede wszystkim dla naszych gości.  Proponujemy rozpoczęcie spływu w miejscowości Mazów oddalonej 27 km od Darłowa /nurtem rzeki/. Spływ kończymy na naszym kempingu położonym nad rzeką 2,5 km od jej ujścia do Bałtyku i 50 m od do kanału portowego. Bardziej doświadczeni /przy sprzyjającej pogodzie, za zgodą kapitanatu portu w Darłowie/ mogą wypłynąć za „główki” na morze i wrócić z powrotem na nasz kemping.
Rzeka w dolnym biegu jest dość łatwa i nie powinna stanowić problemu dla mniej doświadczonych kajakarzy. Bieg rzeki jest urozmaicony, na sporym odcinku porośnięty lasami. Na odcinku tym rzeka tworzy liczne meandry.

Propozycja szlaku

Spływy 02

Proponujemy rozpoczęcie spływu przy nowym moście we wsi Mazów. Miejsce wygodne do zrzucenia kajaków. Na prawym brzegu las. Odległość do przepłynięcia do Przystani BIONIKA 27 km.

Trzy kilometry niżej po lewej stronie miniemy wieś Stary Kraków. Przepływamy pod starym mostem.  19,5 km od naszego celu po prawej stronie zobaczymy wieś Kowalewiczki, a półtora kilometra dalej po lewej Kowalewice. Można wypatrzeć kościół. Przepływamy pod mostem,  Na 15,5 kilometrze miniemy wieś Lasek. Ten początkowy kilkukilometrowy odcinek jest najatrakcyjniejszy. Wiele powalonych drzew, nurt miejscami wartki, na brzegu liczne ślady dzików. Rzeka robi się coraz szersza, mniej klucząca, wolniejsza. 11 km od Darłowa, po prawej stronie, leży wieś Zielnowo. Uchodzi tu do Wieprzy rzeka Stobnica. Brzegi są podmokłe, obwałowane/. Po kilometrze po prawej stronie miniemy wieś Zakrzewo. Widoczne są z kajaków zabudowania. Przepływamy pod kolejnym mostem.

Zbliżamy się do Darłowa. Wiatr od morza może nie raz być trochę uciążliwy. 7 km od Darłowa po prawej stronie miniemy zabudowania gospodarcze. Darłowo. – miasto bogate w zabytki /zamek Książąt Pomorskich, ratusz, Brama Kamienna/XIV w./ kościół Mariacki z sarkofagiem Króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka II, kościół ¦w. Gertrudy/; Trzymając się prawego nurtu dopływamy w okolice zamku i spalonego młyna wodnego. Przed tamą po lewej stronie znajdują się tereny ZWP. Korzystając z uprzejmości właściciela obiektu przerzucamy kajaki poniżej tamy, Do przystani pozostało nam 500 m, do morza 3,5 km. Miejscem naszego postoju jest kemping Przystań BIONIKA znajdujący sie po prawej stronie. Brzeg jest porośnięty starodrzewiem. Z kajaków widać domki letniskowe. Po drugiej stronie rzeki na lewym brzegu betonowy slip i zniszczona drewniana przystań. 100 m poniżej rozpoczyna sie kanał portowy. Nie ma już kładki nad rzeką. Trwa budowa obwodnicy północnej Darłowa z mostem w tym miejscu. Od mostu powstały nowe nabrzeża /po prawej stronie/ i trwają końcowe prace przy budowie promenady nad morze. Do ujścia Wieprzy do morza mamy 2,2 km.  Płynąc kanałem  portowym po lewej stronie 1,2 km od morza miniemy  ujście rzeki Grabowej. Wpływamy do portu. Przepływamy pod mostem zwodzonym 0,3 km od morza. I ujście rzeki  Wieprzy do Morza Bałtyckiego 0,0 km. Po prawej stronie latarnia morska, po lewej kapitanat portu. Dostępu do portu strzegą betonowe ostrogi falochronów. Na ich końcu tzw. główki

Wieprza jest jedną z najpiękniejszych rzek Pomorza. Jest szlakiem dość trudnym, uciążliwym.
Początek Wieprzy znajduje się w pobliżu miejscowości Kramarzyny /161 m n.p.m./ leżącej przy trasie Bytów – Miastko. Płynąc dużymi zakolami na północ, za Staniewiczami i Tynem gwałtownie skręca na zachód i za Darłowem uchodzi do Bałtyku.
Długość rzeki wynosi 120 km.
Długość szlaku 88 km, łącznie z odcinkiem rzeki Studncy 103 km
Spadek rzeki Wieprzy na szlaku 63 cm/km